Jag har äntligen sytt några babyhjälmar till butiken. De blev riktiga karameller. Min favorit är de gula elefanterna med bruna kantband. Vilken är din?
söndag 29 november 2009
Karameller!
torsdag 26 november 2009
Tygängel!
tisdag 24 november 2009
Flodhästar
måndag 23 november 2009
Ny tröjmodell
Jag är inte helt nöjd med slutresultatet. För det första är storleken 92, men påminner mer om en 104:a. Och för det andra är halshålet alldeles för stort. Tror att jag ska komplettera med tryckknappar där kantbanden går omlott, så att det blir lite mindre. Bilden i tidningen på denna tröja var supersöt, men om det ska bli några fler såna här till lillebror, måste jag ändra mönstret ganska mycket.
söndag 22 november 2009
Ny tröja till febrig lillebror.
lördag 21 november 2009
Färgglad tröja
torsdag 19 november 2009
Första beställningen!
söndag 15 november 2009
Moln till mig
Prickig tröja
fredag 13 november 2009
Jumpsuit in action
torsdag 12 november 2009
Jumpsuit
onsdag 11 november 2009
Mönsterbok
tisdag 10 november 2009
Prickig kjol
Jag har sytt varsin kjol till tjejerna av det sista av de prickiga tygerna jag köpte på Jofotex för ngn vecka sedan. Lillasyster fick en cerise med lila prickar och storasyster fick denna i cerise med röda prickar. Nu har de varsin tunika och varsin kjol i de härliga prickiga tygerna som tyvärr är helt slut. Tur att Jofotex öppnat nätbutik...
söndag 8 november 2009
Prickig velourtunika
Storasyster har fått en velourtunika. Ritade mönstret själv, och den blev tyvärr i minsta laget. Tur att lillasyster kan få den när den blivit för liten!
Den prickiga velouren, rosa med lila prickar, kommer från Jofotex. Jag satte resår i ärmslut och hals och ärmarna är lite utställda för ett "pösigt" intryck.
Storasyster blev nöjd med tunikan och hon sa att hon ska ha den till skolan imorgon.
Lyckat projekt med andra ord :)
lördag 7 november 2009
Småfolkinspirerad klänning
Lillasyster har fått en velourklänning. Småfolk, som för övrigt är mitt favoritmärke, har en liknande som jag inspirerats av. (Har skapat en liten inspirationsmapp på datorn där jag samlat en massa härliga klänningar som jag vill göra.) Tanken var egentligen att klänningen skulle kantas med orange velour. Men det blev tyvärr inte alls som jag tänkt mig, så jag var tvungen att sprätta :(
Det fick bli muddväv istället. Hade ingen orange muddväv hemma, så det blev kanter i cerise. Helt ok, men orange hade varit snäppet bättre.
Klänningen satt mycket bra på lillasyster, som blev väldigt nöjd. Hon har en kattröja från Småfolk i exakt samma färger (+ rosa) som var superschysst ihop med denna klänning.
Den lila velouren kommer från Jofotex och muddväven är från MG tyger.
torsdag 5 november 2009
Tågtröja
